Мені казково повезло:
Річки, ліси, поля, долини.
Рости, цвіти, моє село –
Маленька крапелька Волині!
О.Будчик

1202

На лівому березі річки Стир потопає у зелені село Навіз Рожищенського району, Волинської області. Перша згадка про село Навіз датується 1575 роком. Назва походить від того, що сюди по річці Стир були навезені люди, які і заснували село.

Недалеко від села розкинулось три озера, які називаються «Мале», «Середнє», «Святе». Вони утворились в природних заглибинах. Завдяки тому, що найбільшим було озеро «Святе», воно найкраще збереглося донині. Про озеро існує дві легенди.

Одна з легенд розповідає, що на місці, де зараз озеро, стояла церква з високими куполами. Але вона з невідомих причин пішла під землю, а на її місці розкинулось дуже гарне озеро з чистою, джерельною водою. Ще і зараз, коли прикласти вухо до берега, то можна почути як видзвонюють дзвони.

А друга легенда говорить, що під час навали монголо-татарського війська маленьких дітей вбивали і скидали в одне місце, на якому утворилось озеро. Ще й тепер кажуть, коли прикласти біля берега до землі вухо, можна почути дитячий плач. Про чарівність мальовничих озер, цих синіх озер землі, що прийняли колір небесної високості написала вірш Ольга Мельник, самобутня місцева поетеса:

Серед лук і широких полів
Загубились три диво-озерця.
Непідступне Святе і Середнє
І найближче до хати-мам.

Навізька сільська рада об’єднує одне село Навіз. На території сільської ради функціонує цілий ряд закладів соціально-культурного призначення.

Побудована велика двоповерхова середня школа, працює будинок культури, де працюють гуртки художньої самодіяльності, а саме: драматичний, який у 2008 році отримав звання «народний», танцювальний, вокальний та інші. В 1990 році була організована хор-ланка, яка згодом переросла в фольклорний гурт «Яворина».

Працює бібліотека. Бібліотека села бере свій початок з далекого 1949р., а саме 2 січня 1949 року було відкрито сільську бібліотеку. Бібліотека знаходилася в приміщенні старого клубу. Було виділено одну кімнатку. Призначено було на посаду бібліотекаря – Мельничук Надію Сільвестрівну, бібліотекаря. З району було привезено і передано в бібліотеку 3 пачки книг. За сумлінну роботу у 1956 році Надію Сільвестрівну, бібліотекаря с.Навіз від Волинської області молоді було делеговано на молодіжний з’їзд в Москву. В 1951 році побудовано новий адміністративний будинок, де були розміщені: сільська рада, пошта, а також було виділено дві кімнатки для сільської бібліотеки. В 1957 році Надія Сільвестрівна йде працювати в клуб, а на її місце призначено бібліотекарем Меріду Марію Іванівну. Марія Іванівна попрацювала в бібліотеці 3 роки (1957-1960рр.).

В 1960 році знову на посаду бібліотекаря повертається Мельничук Марія Сільвестрівна, яка пропрацювала до 1964 року.

В 1964 році було побудовано в селі Навіз великий, гарний новий будинок культури. В 1965 році бібліотека була переселена в будинок культури, де і знаходиться зараз. З 1965 року по 1975 рік завідуючою сільською бібліотекою була Коровіцька Раїса Тимофіївна.

1202

В 1975 році Раїса Тимофіївна була переведена на роботу в районну бібліотеку. На її місце була призначена Будчик Катерина Омелянівна. Катерина Омелянівна працювала в бібліотеці по 1984 рік, потім пішла працювати в сільську раду – бухгалтером.

З 1984 року і по даний час працює зав. бібліотекою села Навіз Щибор Тетяна Василівна.

1202

В селі працює фельдшерсько-акушерський пункт, чотири приватних магазини змішаної групи товарів і два бари. Є в селі відділення зв’язку. В 2000 році, на зимового Миколая, в колишньому приміщенні школи було відкрито районний притулок для одиноких пристарілих громадян та інвалідів.

Із релігійних закладів є Свято-Успенська православна церква, збудована за кошти прихожан, молитовний будинок віри Євангельської. На території села є багато пам’ятних і історичних місць. Це козацька могила часів Богдана Хмельницького, що знаходиться в урочищі Острів.

Обеліск загиблим воїнам-односельчанам, і тим, хто загинув визволяючи наше село.

Встановлено і освячено хрест на могилі воїнів війська Польського.

На території села Навіз розташовано Гурсько-Гривенський гідрологічний заказник місцевого значення.

Загальна площа – 145,2 га.

Село багате на працьовитих і заслужених людей.

Кiлькiсть переглядiв: 1086